Välkommen med och Kocka inhemskt!

Kocka inhemskt-konceptet är tillbaka med nya recept och uppdaterat undervisningsmaterial för läsåret 2026–2027.

Annokset vaaka Kokkaa kotimaista 2026 Kati Laszka IMG 1047 krympt

Kocka inhemskt är ett matfostringsprogram som riktar sig till elever i årskurs 8 som valt huslig ekonomi som tillval.

 Konceptet har tagits fram av Svenska lantbruksproducenternas centralförbund (SLC), Centralförbundet för lant- och skogsbruksproducenter (MTK) och Maaseudun Sivistysliitto (MSL). Sedan starten har över 60 000 åttondeklassare runtom i Finland deltagit i Kocka inhemskt på finska och svenska. 

I fjol deltog omkring 420 finlandssvenska åttondeklassare i konceptet.

Genom Kocka inhemskt får skolorna tillgång till kostnadsfritt undervisningsmaterial och inhemska råvaror. Konceptet kombinerar praktisk matlagning med undervisning om den finländska livsmedelsproduktionen. Till konceptet hör också ett digitalt undervisningsmaterial på Moodle, där eleverna kan fördjupa sig i bland annat finländsk matproduktion. 

Om en lokal producent har möjlighet att delta kan eleverna dessutom få träffa producenten i klassrummet och höra mer om vardagen på gården och hur livsmedelsproduktionen går till i praktiken.

–  I dag är det nästan bara producenterna själva som känner till vår bransch. Därför är det väldigt viktigt att få komma ut till skolor och berätta mer om hur vi arbetar och var maten kommer ifrån. Åttondeklassarna har varit intresserade, och det har varit givande att få berätta om sitt jobb för dem. Att laga mat är något vi alla borde kunna, och gärna med finländska råvaror, säger Ammi Malkamäki, ungdomsombud vid SLC Nyland och producent. 

Mer information om ursprungsmärkningar

Nytt för i år är ett utökat undervisningsmaterial om ursprungsmärkningar. Eleverna får lära sig mer om hur man känner igen inhemska produkter och vilken information som finns på livsmedelsförpackningarna. Genom materialet får eleverna bättre förutsättningar att förstå var maten kommer ifrån och göra medvetna val som konsumenter.

Nya recept med inhemska råvaror

Årets meny består av två huvudrätter och en efterrätt som lyfter fram inhemska råvaror:  

  • Morotsvåfflor med tomat och salladsost
  • Rågburgare med lamm och yoghurtpersiljemajonnäs
  • Fransk äppelgalette med färskostgrädde  
     

Eleverna väljer en av huvudrätterna och lagar den tillsammans med efterrätten. Huvudrätten serveras med toppade rotfruktspommes. 

Skolorna får de ingredienser som behövs för matlagningen via SLC:s producentförbund eller lokalavdelningar. Där producentförbundet eller lokalavdelningen inte har möjlighet att köpa in ingredienserna kan lärarna själva sköta inköpen och fakturera SLC i efterhand. 

På vissa områden finns det också möjlighet att bjuda in en lokal producent till skolan för att berätta om sitt arbete och om vardagen på gården.

Enkelt att delta för skolor

Allt material, praktisk handledning och stödmaterial finns samlat på konceptets Moodle-sida. Ingen separat inloggning krävs.

Besök Moodle-sidan

Tilläggsinformation:

Alexandra Björklund, kommunikationsassistent
+358 45 7750 0394
alexandra.bjorklund@slc.fi
 

Mer från SLC